Przepiękna marynarka z Harris Tweed

Przepiękna

Zachwycające włoskie spojrzenie na brytyjską klasykę. 

Jeden z naszych klientów, który dowiedział się, że w naszej pracowni są tkaniny Harris Tweed ku naszej uciesze wybrał przepiękną, emanującą cudownymi barwami tkaninę, z której skroiliśmy poniżej prezentowaną marynarkę. Tweed jaki jest, każdy widzi. Jest to wełniana tkanina, tworzona z grubej, zgrzebnej przędzy. Dla większości z nas tweed jest kwintesencją stylu brytyjskiego gentlemana. Dla uściślenia, tweed wywodzi się ze Szkocji. Nazwa 'tweed' to dzieło przypadku. Początkowo ta szorstka, włochata tkanina nazywana była 'tweel', dopóki pewien handlarz tkaninami nie pomylił się, mianując tkaninę nazwą, którą wszyscy znamy do dziś. Najbardziej legendarnym gatunkiem tweedu jest Harris Tweed.

 Tkanina jest ręcznie tkana na szkockim archipelagu, Hebrydach Zewnętrznych. Jedną z głównych wysp jest Lewis and Harris, okrzyknięta jedną z najpiękniejszych szkockich wysp. Wełna, używana do utkania Harris Tweedu była wyjątkowa w swojej jakości, prawdobodobnie dzięki użyciu lokalnych barwników i wody z rzeki o nadzwyczajnych właściwościach. Jest ona bardzo wytrzymała i ma specyficzny, szorstki chwyt. Ponieważ bardzo szybko pojawiły się podróbki, w 1993 roku Szkocja zdecydowała się chronić swoje dziedzictwo i od tego czasu działa organizacja, pilnująca autentyczności tkaniny. 

Każda tkanina wyprodukowana na Hebrydach Zewnętrznych z dziewiczej wełny, w ściśle określonych warunkach, jest opatrzona znakiem towarowym, przypominającym królewskie jabłko, i numerem identyfikacyjnym. Włoska firma Carnet, z którą współpracuję od wielu lat, tej jesieni zdecydowała się na wprowadzenie katalogu z oryginalnym Harris Tweedem. Kolorystyka jest niesamowita. Tweed jako tkanina charakteryzuje się nieziemskim melanżem barw, gdzie nawet przędza zawiera w sobie wiele różnokolorowych włókienek, a włoskie spojrzenie na klasyczny brytyjski wyrób sprawia, że kolekcja wprawia w zachwyt. W jesienno-zimowej aurze, Harris Tweed może stać się rewelacyjnym 'przyjacielem'. 

 

Pozostałe aktualności

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?

NAPISZ DO NAS tel. 52-370-05-05
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij